Jedzenie elementem kultury

Jedzenie jako nieodłączny element polskiej kultury

 

podjadanie.jpg

 

Rola jedzenia w polskiej kulturze jest bardzo duża. Spożywanie posiłków w kameralnym gronie najbliższych osób lub w większym towarzystwie było i jest nadal najpowszechniejszą formą rozrywki oraz sposobem obchodzenia uroczystości rodzinnych.

 

Polska gościnność

Jednym ze stereotypów wywodzących się z polskiej kultury jest gościnność wyrażająca się częstowaniem dobrym i obfitym jadłem. Niegdyś, a może i po dziś dzień była to forma demonstracji pozycji społecznej, wyraz osiągniętego poziomu życia, a niekiedy sposób zdobywania zwolenników. Kultura jedzenia jest ściśle związana z nasza tożsamością kulturową.

 

Kultura i chrześcijaństwo

Spożywanie posiłków towarzyszy najważniejszym wydarzeniom w naszym życiu. Przy okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy warto pokusić się o krótką refleksję na temat symboliki jedzenia związanego z celebracją tych radosnych i rodzinnych świąt. Wyjątkowość polskiej Wielkanocy złożona jest z wielu bardzo ważnych czynników. Te najradośniejsze święta obchodzone w polskiej kulturze przeplatają w sobie zwyczaje pogańskie i pochodzące od nich zwyczaje związane z wiarą chrześcijańską.

W oczekiwaniu na nowe życie, którego symbolem w tradycji polskiej jest jajko, a w tradycji chrześcijańskiej zmartwychwstały Chrystus. Podwójna symbolika świąt podkreśla znaczenie jedzenia w polskiej kulturze. Ważne wydarzenie wymaga przygotowań. Podobnie jest w przypadku Wielkanocy. W tradycji polskiej święto poprzedzone jest czterdziestodniowym postem, który ma przygotowywać nas na przyjście nowego życia. Jest to czas wyrzeczeń, szczególnie jeżeli chodzi o posiłki. Kościół katolicki post przyjmuje jako jedną z dróg do zbawienia. W polskiej kulturze post to czas kształtowania swojego charakteru, symboliczne oczyszczenie, forma bliskości z istotą wyższą.

Jednak po czasie odmawiania sobie, nadchodzi radosny dzień kiedy celebrujemy z najbliższymi swoją radość. Symbolem radości są także posiłki spożywane przy suto zastawionym stole. W polskiej tradycji bardzo wymownym zwyczajem jest także dzielenie się jajkiem jako symbolem nowego życia i spędzanie czasu przy stole.

 

Stół i jego rola w naszym domu

Stół jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia naszych domów. Jakie spełnia funkcje w naszym domu? Najróżniejsze! Począwszy od mebla, przy którym siadamy by zjeść posiłek, poprzez miejsce spotkań, rozmów i biesiad, aż po serce naszego domu. Warto zastanowić się jaką role stół pełni w naszych rodzinach. Jakie skojarzenia mamy ze stołem z naszego dzieciństwa, jakie tradycje i zwyczaje z nim związane przenieśliśmy na grunt naszych własnych rodzin. Ta chwila refleksji może mieć fundamentalne znaczenie dla naszego rozumienia bliskości w kontekście obchodzonych świąt i uroczystości rodzinnych.

Warto zadbać o to by wspólne biesiadowanie było dla nas okazja do rozmów i bycia ze sobą a nie tylko degustacją coraz to bardziej wymyślnych potraw. Warto zadbać o przyjazną każdemu atmosferę przy rodzinnym stole i wykorzystać zbliżający się, świąteczny czas do wzmacniania albo nawiązania bliższych relacji z naszymi dziećmi i małżonkami. Chwile te mogą owocować na przyszłość. I tego Państwu życzę nie tylko na najbliższe święto.

 

opracowanie: Inga Prusak