Manoreksja

Manoreksja- z czym to się „je”?

 

nastolatek.jpgZaburzenia odżywiania w większości przypadków dotyczą kobiet. Wielkość problemów wśród mężczyzn wciąż nie jest do końca znana. Wśród przypadków leczonych klinicznie, mężczyźni stanowią 6 %. Na ile ta liczba odpowiada rzeczywistości? Trudno stwierdzić. Jedną z największych przeszkód jest stereotypowe podejście do zaburzeń w odżywianiu. Anoreksja i bulimia kojarzone są niemalże zawsze z kobietami. Czym różni się anoreksja mężczyzn od anoreksji kobiet?

Niewinne złego początki

Podanie przyczyn anoreksji u mężczyzn nie jest zamkniętą i do końca zapełnioną listą. Najczęściej wymienianymi trudnościami z okresu przed zachorowaniem jest: problem z identyfikacją płciową, walka z wcześniej występującą nadwagą, próby leczenia trądziku za pomocą diety. Czynnikiem ryzyka może być także bliski kontakt z osobą chorującą na zaburzenia w odżywianiu, wysoki poziom stresu i konieczność utrzymywania niskiej wagi, ze względu na wykonywany zawód. Osoby zawodowo zajmujące się tańcem, jeździectwem, kolarstwem czy narciarstwem są w grupie podwyższonego ryzyka. Seksualna sfera życia mężczyzny jest bardzo ważna w kontekście zaburzeń. Izolacja seksualna albo konflikt z własną homoseksualnością stanowią podłoże anoreksji. Jako cechy wspólne wymienia się także odległy, albo nieobecny obraz ciała mężczyzn (ojca), infantylny obraz matki (podobny do obrazu matki małych dzieci).

Mężczyzna w anoreksji

Niewielka liczba pacjentów z anoreksją wśród mężczyzn w stosunku do kobiet, stanowi wciąż istotny problem. Jadłowstręt psychiczny u mężczyzn jest w mniejszym stopniu zbadany i opisany. Opierając się na dotychczasowych doświadczeniach można wyszczególnić kilka cech charakterystycznych dla mężczyzny chorego na anoreksję. Są to osoby sztywne w relacjach, przesadnie konkretni i nadlogiczni. Cechuje je także pedanteria, upór i perfekcjonizm.

Skutki

Anoreksja bez względu na płeć chorego ma poważne skutki dla jego ciała i psychiki. U mężczyzn szczególnie podkreślana konsekwencją choroby są zaburzenia hormonalne, które mogą prowadzić do trwałej niepłodności. Testosteron i wahania poziomu hormonu mogą prowadzić także do uszkodzenia szpiku kostnego. Ponadto mężczyźni szczególnie narażeni są także na anemię, upośledzenie czynności wątroby i zaburzenia metabolizmu.

Obecnie tendencja zachorowalności na anoreksje rośnie. Szacuje się, że rocznie zapada na nia około miliona mężczyzn.

 

Opr. Inga Prusak