Może jakieś lekarstwo?

A może jest jakieś lekarstwo…?

 

pigułki.jpgMożliwości leczenia osób z zaburzenia odżywiania najczęściej omawiane są w kontekście psychoterapii. Podejście to jest jak najbardziej słuszne, gdyż badania dowodzą najwyższą skuteczność pracy terapeutycznej. Skoro jednak anoreksja i bulimia to choroby, to czy nie ma na nie lekarstwa? Pytanie nasuwa się tym bardziej, że w przypadkach skrajnego wycieńczenia organizmu, osoby chore trafiają do szpitala.

Do tej pory nie opracowano leku do leczenia anoreksji ani do leczenia bulimii. Zgodnie z dostępną obecnie wiedzą i wytycznymi dotyczącymi standardów leczenia bulimii psychicznej udowodniono skuteczność stosowanej u niektórych pacjentów fluoksetyny (w dużych dawkach) oraz topiramatu zarówno w zmniejszeniu częstości napadów objadania się, jak i w zapobieganiu ich nawrotom. Leki przeciwdepresyjne i leków przeciwpadaczkowe również mają zastosowanie w leczeniu bulimii i kompulsywnego objadania się.

            Z badań wynika, że leki  psychotropowe mają niską skuteczność w leczeniu anoreksji. Podobnie jest z lekami przeciwdepresyjnymi. Obecnie ciągle badana jest skuteczność leków przeciwpsychotycznych drugiej generacji. Badania, choć nieliczne, przynoszą coraz lepsze wyniki.  Leki przeciwpsychotyczne mają pozytywny wpływ na stan somatyczny i psychiczny osób chorych.

            Leki stosujemy, zgodnie ze wszystkim opublikowanymi do tej pory przewodnikami, dotyczącymi leczenia chorych na jadłowstręt psychiczny, tylko w celu łagodzenia niektórych objawów lekowych lub leczenia współistniejących zaburzeń psychicznych (np. depresji, zaburzeń afektywnych dwubiegunowych, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego).
Stosowanie leczenia farmakologicznego zaburzeń w odżywianiu jest dopuszczalne jedynie przy osiągnięci bezpiecznej wartości wskaźnika masy ciała i wyrównanym stanie somatycznym. W przypadku objawów depresyjnych leczenie farmakologiczne wprowadzane jest przy normalizacji masy ciała, bo mogą one wynikać z niedoborów neuroprzekaźników (np. serotoniny).

Nie ma leków skutecznych w terapii chorych z zaburzeniami odżywiania się. Podstawowym leczenie jest psychoterapia.

 

opr.: Inga Prusak